O nas

Historia

Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini powstało w wyniku oddolnej inicjatywy kilku prywatnych osób, które połączyły swoje siły we wspólnym celu: zapewnić ciepło Ukraińcom uciekającym przed wojną, oczekującym w długich kolejkach na przejściu granicznym.

Gdy 5 marca dotarliśmy na ukraińską stronę przejścia granicznego w Medyce, sytuacja była dramatyczna. Ludzie cierpieli z powodu zimna, bólu, lęku i schorzeń.

W ciągu zaledwie 10 pierwszych godzin działania wydaliśmy ponad 300 litrów gorących napojów, gościliśmy w ogrzewanym namiocie około 40 uchodźców oraz udzieliliśmy pomocy medycznej kilkudziesięciu osobom (kobieta w ciąży ze skurczami, starszy mężczyzna z zawałem, osoby w złej kondycji fizycznej i psychicznej).

W ciągu pierwszego miesiąca pomogliśmy prawie 100 000 osób, zapewniając jedzenie, napoje, ciepło, możliwość doładowania telefonów, schronienie i pomoc medyczną.

Jednorazowy pomysł przerodził się w konkretną, długofalową inicjatywę, wykraczającą poza lokalną pomoc w Centrum w Szegini, ale również w głębi Ukrainy na terenach bezpośrednio objętych działaniami wojennymi. Przejęliśmy nieaktywną fundację, aby sformalizować naszą działalność jako podmiot prawny. Obecnie działamy jako Fundacja My z Wami.

Nasza misja

Wsparcie dla Ukrainy poprzez zapewnianie żywności i zakwaterowania regionom dotkniętym wojną, które są poza zasięgiem dużych organizacji humanitarnych.

Nasze projekty

Paczka Dobra — dostawy żywności

Przygotowanie i transport ustandaryzowanych paczek zawierających żywność, środki higieniczne i produkty dla dzieci pozwalające przetrwać kilka dni w schronie lub w obszarach odciętych od bieżących dostaw. Paczki docierają do rejonów Ukrainy dotkniętych wojną, w szczególności mniejszych miejscowościach, do których większe organizacje nie docierają z pomocą. Są to małe wsie w okolicach Sum, Kijowa, Charkowa, Irpienia czy Buczy, które zostały częściowo zniszczone, a obecnie mierzą się z narastającym problemem głodu.

Utrzymanie Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini

Sytuacja na granicy nie jest już tak dramatyczna jak na początku wojny, chcemy jednak utrzymać i nasze Centrum i zachować gotowość do wspierania kolejnych fal uchodźców.

2000 łóżek w Ukrainie

Projekt skoncentrowany na pomocy osobom, które straciły dach nad głową. Znajdujemy, weryfikujemy i wyposażamy szkoły i budynki prywatne w Ukrainie, w których można minimalnym kosztem stworzyć miejsca noclegowe. Dostarczamy tam łózka i niezbędne wyposażenie.

Projekt jest tym bardziej na czasie w kontekście nadchodzącego sezonu wakacyjnego. Wielu Ukraińców mieszkających obecnie w hotelach i pensjonatach w Polsce będzie musiało je opuścić przed sezonem letnim. Przewidujemy, że wielu z nich wróci do Ukrainy.

Mobilny Punkt Medyczny

Tylko w pierwszej dobie naszej obecności na przejściu granicznym w Szegini udzieliliśmy pomocy medycznej kilkudziesięciu osobom. Pomogliśmy uchodźcom skrajnie wyczerpanym, w stanie hipotermii, cierpiącym na ataki paniki, jak również osobom wymagającym natychmiastowej pomocy medycznej: kobiecie w zaawansowanej ciąży, czy starszemu mężczyźnie z zawałem serca. Na dzień dzisiejszy nasza pomoc na samej granicy nie jest już tak kluczowa, za to jest potrzebna w innych, trudno dostępnych rejonach Ukrainy. Sfinansowanie mobilnego punktu medycznego pomoże nam tam dotrzeć.

Nasze Centrum w liczbach

Dane obejmują okres od 5 marca do 20 kwietnia

Co nas wyróżnia?

Wesprzyj nas w działaniach!

Zostań naszym Patronem

https://patronite.pl/fundacjamyzwami

Dorzuć się do bieżących zbiórek

https://zrzutka.pl/szeginia

https://pomagam.pl/dk9pf4

Wpłać na konto bankowe

PLN: PL61 1600 1114 1802 7720 1000 0001
USD: PL77 1600 1114 1802 7720 1000 0004
EUR: PL07 1600 1114 1802 7720 1000 0003

SWIFT: PPABPLPK

Centrum Pomocy Humanitarnej My z Wami
BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna
ul. Kasprzaka 2, 01-211 Warszawa

Koordynator (PL) - Marta Górecka
Coordinator (ENG) - Piotr Deutschman